Zobu balināšana – Kāpēc zobārsti iesaka balināt zobus tikai no 18 gadiem?

zobu balinasanaIr dažādas procedūras, ko neiesaka, vai pat neatļauj līdz 18 gadu sasniegšanai. Vienas neatļauj vecāki (te gan viss atkarīgs no vecākiem), bet dažas neatļauj likums. Zobu balināšana ir viena no tām procedūrām, kuru nav IETEICAMS veikt pirms astoņpadsmit gadu sasniegšanas, jo tās laikā izmantotie ķīmiskie savienojumi var nelabvēlīgi ietekmēt nenobriedušu organismu.

Informāciju par zobu balināšanu internetā var atrast bez īpašām pūlēm un zobu balināšanu var veikt mājās pats, bez konsultēšanās ar attiecīgajiem speciālistiem. Bet ir ārkārtīgi svarīgi apzināties zobu balināšanas negatīvās sekas, kas var rasties, ja netiek ievēroti norādījumi. Jo īpaši, ja vēl nav sasniegts 18 gadu vecums.

Zobus balināt var ikviens, bet vispirms tomēr būtu jākonsultējas ar savu zobārstu. Vēlme balināt zobus var būt ikvienam, tomēr reālās iespējas ir citādas. Var būt neredzamas zobu plaisas, kariess, nekvalitatīvas plombas, kas var negatīvi ietekmēt zobu balināšanas procesa rezultātu vai pat radīt komplikācijas – tāpēc vienmēr pirms zobu balināšanas ir jāvēršas pie zobārsta, lai izvairītos no šādām sekām. Pirms tiek lietotas balinošās vielas, zobārsts veiks pienācīgu klīnisku izmeklēšanu, pārliecinoties, ka nav riska faktoru.

Arī balinot zobus mājas apstākļos, zobārsts vispirms sniegs sīku instrukciju un pārliecināsies, ka viss ir pilnībā saprasts. Taču, ja balinošo līdzekli uz zobiem gadās noturēt par ilgu vai par maz, ir lielāks risks, ka zobi kļūs jutīgi. Turklāt, balinot zobus mājās, balinošos līdzekļus ir nepieciešams lietot ilgāk.

Balinot zobus, uz tiem iedarbojas dažādas spēcīgas ķīmiskas vielas, kas iziet cauri zobu virsmai un balina zobu pamatmasu. Tādēļ, lai novērsu šo ķīmisko savienojumu nelabvēlīgo ietekmi uz vēl nenobriedušu organismu, nav ieteicams zobu balināšanu veikt līdz 18 gadu vecumam.

Atbilde kāpēc, ir vienkārša – pastāvīgo zobu šķilšanās sākas sešu gadu vecumā un beidzas vidēji 12 gados. Pēc tam mutes dobuma vides ietekmē turpinās zoba emaljas fizikāli-ķīmiskas pārmaiņas – emaljas nobriešana. Pētījumi rāda, ka tikai 22 gadu sasniegšana ir saprātīgs vecums zobu balināšanai Lielākā pētījumu daļa, kas apraksta zobu balināšanas radītos efektus, veikta pieaugušiem pacientiem.

Arī tad, kad sasniegts 18 gadu vecums, pirms zobu balināšanas zobiem un smaganām ir jābūt veselām. Nedrīkst būt aplikums un zobakmens, tāpēc ir jāveic profesionālā mutes dobuma higiēnas procedūra.Ja ir plombas, jāņem vērā, ka tās balināšanai nepakļaujas. Pēc balināšanas gan tās ir iespējams nomainīt, pieskaņojot jauniegūtajai krāsai. Tomēr, ja zobi ir bojāti, ir vecas un nekvalitatīvas plombas, dziļas plaisas zobu virsmā, slikta mutes dobuma higiēna, aplikums, zobakmens, smaganu saslimšanas, paaugstināta zobu jutība, zobu nodilums, zobu virsmas nodilšana vai nopietnas vispārējās saslimšanas, tad zobus balināt speciālisti neiesaka.