Vērtīgi paradumi, lai finanses vairs neradītu stresu

 

patēriņa kredītsVieglāk noskriet maratonu vai ziemā iet peldēties, nekā saprātīgi tērēt un sakrāt naudu? Vai tas par Tevi? Pieņem izaicinājumu un notici, ka vari lauzt pat ilggadīgus nevajadzīgos ieradumus un mierpilnai dzīvei tos aizstāt ar dažiem gudriem finansu pārvaldības paradumiem. Ja sekosi nevis mirkļa iegribām, bet veiksmīgu cilvēku sniegtajām instrukcijām, stress Tavā dzīvē būs mazāks un būsi pārsteigts, ka nauda var ne tikai sniegt īsu prieku, bet arī Tavā kontā kļūt vairāk.

Kāds teiks, pats nopelnu, pats drīkstu tērēt kur un cik daudz gribu. Jā, bet kas notiek ar Tavu nervu sistēmu, kad ikdienu šķērso neparedzētie izdevumi? Vai kad pēķšņi pēc neapdomīgas atpūtas trīs dienu garumā vai spontāna mājokļa iekārtošanas un uzlabošanas saproti – konts ir tukšs. Ko iesākt?

  1. Maini to, kā tērējies!

Ja Tu labi pelni, bet tāpat nekad nav naudas – ir jāmaina tērēšanas paradumi. Vai nu klusībā vai ar kāda konsultanta palīdzību izvērtē galvenās pozīcijas, kur finanses aiziet. Sāc domāt – kuras no tām ir prioritārie izdevumi, un kas ieņem luksus pozīcijas. Cilvēki, kas sākuši domāt par savām finansēm, nonākuši pie pārsteidzoša atklājuma – sākumā šķietamie prioritārie izdevumi var ierindoties luksus kategorijā. Piemēram, tu brauc ar jaunāko klases auto, iepērcies regulāri modes veikalos vai ikdienas ēd dārgos restorānos. Šīs ir tikai dažas pozīcijas, kurās vari veikt izmaiņas. Sāc dzīvot pieticīgāk.

  1. Attīsti paradumu iekrāt!

Lai neplānoti izdevumi nedzen stresā, ir jāsāk veidot uzkrājumi. Zini, cik pelni, cik lieli būs izdevumi, ja paņemts ir patēriņa kredīts, seko līdzi atmaksai un mērķtiecīgi atliec daļu ieņēmumu uzkrājuma veidošanai. Jau pēc pirmā mēneša Tava motivācija būs lielāka!

  1. Sāc mācīties vairāk par finansēm!

Veiksmīgi cilvēki atzīst, ka pašizglītoties ir būtisks faktors tam, lai būtu harmonija un izaugsme gan profesionālajā, gan personīgajā, gan finansu sfērā. Tās var būt grāmatas, semināri klātienē vai vebināri. Tie varbūt citu veiksmes stāsti, kurus dzirdot, katrs var paņemt sev iztrūkstošo. Jo vairāk mācīsies, jo vairāk apjautīsi, ka arī šajā jautājumā ir ko padziļināti rakt. Skaidrs ir viens, no rīta pamostoties neviens pēkšņi nav kļuvis gudrs naudas tērēšanas jautājumos. Ir tomēr jābūt atvērtam jaunām zināšanām, citu pieredzei un jābūt gatavam to pielietot.

  1. Pielieto to, ko esi dzirdējis. Nonākam pie visbūtiskākā ieteikuma, ko pārvērst labā paradumā. Ja zināšanas paliks tikai grāmatas lappusēs vai pierakstu bloknotā, pēc pārs dienām motivācija ko mainīt būs zudusi. Un tad, viens un divi – finansu stress atgriezīsies. Tev ir jāpielieto tas, ko esi mācījies. Ja esi izvirzījis sev mērķus, kā mainīt tērēšanas vai krāšanas paradumus, tev tie ir “jātur acu priekšā” un jāpraktizē. Ir dzirdēts, ka lieti noder, ja vari sev uzticamam cilvēkam atskaitīties par to, kā tev veicas un gūt jaunu iedrošinājumu neatslābt.