Pasīvie ienākumi – kas tie ir?

patēriņa kredītsBieži vien var dzirdēt runājam par pasīvajiem ienākumiem. Kā jau vēsta pats nosaukums, tie ir tādi ienākumi, kuru gūšanā nav jāiegulda darba stundas un jātērē savs laiks. Bet kā praksē iegūt šādus ienākumus, un kuri ienākuma veidi tad pieskaitāmi pie pasīvajiem, pastāstīsim raksta turpinājumā.

  • Nekustāmā īpašuma īre. Izīrējot dzīvokli vai vasarnīcu, Jūs ik mēnesi saņemat konkrētu naudas summu. Tā kā īres procesā netiek ieguldīts darbs un tērēts laiks, ienākumi, kurus gūstat no īres maksas, ir pieskaitāmi pasīviem ienākumiem. Protams, šis ienākumu veids iesākumā prasa arī savus izdevumus, piemēram, nekustāmā īpašuma iegāde un remonts. Tomēr iesākumā ieguldītie līdzekļi atmaksāsies ilgtermiņā un nodrošinās stabilus ikmēneša ienākumus.
  •  Ienākumi no mājas lapas. Attīstoties mūsdienu tehnoloģijām, attīstās arī peļņas veidu daudzveidība. Izveidojot atraktīvu mājas lapu, pasīvos ienākumus iespējams gūt arī no reklāmdevējiem. Sevišķi, ja mājas lapa vienlaikus kalpo gan Jūsu biznesam, gan atvēl vietu, piemēram, reklāmdevēju reklāmas baneriem. Pirmkārt, tas nepatērēs Jūsu laiku, otrkārt – nesīs regulārus ikmēneša ienākumus.
  • Noguldīšana uz procentiem un aizdevumi. Ja aizdodat līdzekļus privātpersonai un katru mēnesi saņemat par to konkrētus procentus, arī šis peļņas veids pieskaitāms pie pasīvajiem ienākumiem. Tāpat pie pasīvajiem ienākumiem pieskaitāmi visi bankā noguldītie līdzekļi un vērtspapīri, kas Jums nes procentu pieaugumu. Arī aizdevums, piemēram, patēriņa kredīts (lasīt vairāk), uzskatāms par pasīvu ienākumu.
  • Akcijas un investīcijas. Bieži vien lieli uzņēmumi izveido savas akcijas un piedāvā tās iegādāties akciju tirgū. Protams, arī šis process iesākumā prasa zināmus ieguldījumus. Bet – jo lielāks būs iegādāto akciju apjoms, jo lielākas dividendes Jūs saņemsiet. Reizi gadā vai biežāk, uzņēmuma peļņa tiek sadalīta visu akciju turētāju starpā kā dividendes, šajā veidā iegūtie līdzekļi arī pieskaitāmi pasīvajiem ienākumiem.
  • Autortiesības. Saņemt pasīvos ienākumus iespējams arī radošo nozaru pārstāvjiem. Piemēram, komponistiem, rakstniekiem, dzejniekiem un māksliniekiem. Piemēram, ja esat mākslinieks un Jūsu esošie mākslas darbi tiek izmantoti grāmatas ilustrācijām vai vāka dizainam, par to paredzētā autoratlīdzība arī skaitīsies kā pasīvais ienākums. Tas pats attieksies arī uz komponistiem un dziesmu vārdu autoriem, kuru darbu izmantošana paredz autortiesību atlīdzību.
  • Biznesa izveidošana un deleģēšana. Pasīvos ienākumus iespējams gūt arī gadījumos, kad esat izveidojis ienesīgu un funkcionālu biznesu, bet vēlāk visu vadības pienākumu veikšanai esat pilnvarojis citus darbiniekus. Kā uzņēmuma vadītājs Jūs vēl joprojām saņemsiet daļu ienākumu, bet netērēsiet laiku un darba stundas, lai piedalītos dažādos uzņēmuma procesos. Protams, šāda veida biznesu nav tik vienkārši uzsākt un izveidot tomēr, ja tas izdevies un uzņēmuma norisēs tiešām nav jāpiedalās, iegūtie ienākumi un peļņas procenti arī uzskatāmi par pasīvajiem ieņēmumiem.