Pasargā savu velosipēdu no zagļiem!

Vasaras sezonā pilsētas ielās iespējams novērot arvien vairāk velobraucēju. Pat tie, kas parasti labprātāk pārvietojas ar sabiedrisko transportu vai automašīnu, tomēr mēdz doties izbraukumos brīvajā laikā, turklāt netrūkst arī tādu, kam divritenis kļuvis par galveno pārvietošanās līdzekli arī ikdienas gaitās. Velosipēds ir gana ātrs un ērts transportlīdzeklis, un pedāļu mīšana spēj ne tikai atslābināt saspringto prātu un stiprināt veselību, bet arī palīdz ietaupīt naudu, ko nāktos maksāt par degvielu vai transporta biļeti.

Arī pilsētas infrastruktūra velosipēdu īpašniekiem kļūst arvien draudzīgāka. Daudzviet parādījušies jauni veloceliņi, pie sabiedriskām vietām atrodamas drošas velosipēdu novietnes, bet autovadītāji un kājāmgājēji ar braucējiem jau apraduši, un gadījumi, kad neizdodas sadalīt ietvi vai ceļu, kļūst retāki. Tomēr līdz ar velosipēdu skaita pieaugumu aktīvāki kļuvuši arī garnadži. Ritenis ir gana ātrs un viegls laupījums, par ko teju uzreiz iespējams saņemt pieklājīgu naudas summu. Turklāt, ja zādzība paveikta vietā, kur nav novērošanas kameru, zagli noķert ir teju neiespējami – nomainot dažas detaļas un pārkrāsojot braucamrīku, to iespējams pārveidot līdz nepazīšanai.

Atceries, ka par sava braucamrīka drošību esi atbildīgs pats. Ja izturēsies pret šo svarīgo faktoru pavirši un bezatbildīgi, visticamāk būs jāiegādājas jauns velosipēds.

No kļūdām mācās

Mani pašu uz divriteņa var redzēt gandrīz katru dienu. Ar velosipēdu braucu gan uz darbu, gan dodos atpūsties. Uzskatu sevi par pieklājīgu braucēju, vienmēr cenšos dot ceļu gājējiem un automobiļiem, un droši varu teikt, ka esmu velobraucēja „ar stāžu” – pa Rīgas ielām pārvietojos jau gandrīz desmit gadus.

Tā kā divriteni agrāk vienmēr turēju dzīvoklī vai tam paredzētajā stāvvietā, ar velosipēdu zagļiem nekad iepriekš nebiju saskārusies, un līdz ar to arī mana izpratne par velo drošību bija diezgan vāja. Kad pārvācos uz nelielu dzīvokli, kur divritenim vietas nebija, savu braucamrīku atstāju kāpņu telpā – šķita, ka tā ir gana droša vieta, kur apgrozās tikai kaimiņi, taču kļūdījos. Kādu rītu, sagatavojusies ikdienas gaitām, devos ārā pa dzīvokļa durvīm un piedzīvoju nepatīkamu šoku. Mans uzticamais pārvietošanās līdzeklis bija pazudis – pie kāpņu margas bija palikusi tikai salauztā slēdzene.

Izsauktie policisti sastādīja zādzības protokolu, taču atzina, ka iespēja divriteni atrast ir niecīga. Lai gan cerēju uz pozitīvu rezultātu, sapratu, ka nāksies iegādāties jaunu velosipēdu – nebiju gatava pārkārtot un mainīt savu ierasto ikdienas ritmu.

Viens no galvenajiem priekšnoteikumiem bija, lai velosipēds ir jauns –negribēju pirkt riteni, kura iepriekšējais saimnieks varbūt bija to pazaudējis līdzīgi kā es. Tāpat gribēju, lai tas ir kvalitatīvs un piemērots braukšanai dažādos apstākļos, tomēr arī ne pārlieku dārgs – mani iekrājumi neļāva izvēlēties neko ekstravagantu. Jauna divriteņa meklējumos uzgāju interneta veikalu Bikko. Bikko velosipēdi atbilda visām manām prasībām, bez tam šeit bija atrodams visplašākais dažādu modeļu piedāvājums. Atradu ērtu un glītu divriteni, kas maksāja lētāk nekā veikalā, ko iepriekš biju apmeklējusi. Nenoliedzami no svara bija arī tas, ka šeit varēju iegādāties arī visus vajadzīgos aksesuārus un piederumus, kas vēlāk lieti noderēs.

Jauno divriteni saņēmu nākamajā dienā, un tas man uzticami kalpo jau vairākus mēnešus. Gribu uzsvērt, ka no savām kļūdām noteikti esmu mācījusies – velosipēdu vairs nekad neatstāju kāpņu telpā un vienmēr cenšos atrast tam īpaši drošu vietu arī tad, ja esmu devusies kādā tālākā pārbraucienā uz vietu, ko nepārzinu. Tāpat esmu iegādājusies īpaši drošu slēdzeni – lai gan tā nebija lēta, zinu, ka šis pirkums atmaksāsies. Šādu slēdzeni atmūķēt ir daudz grūtāk, līdz ar to zaglis visticamāk izvēlēsies vieglāku guvumu. Tā kā vairs neesmu gatava palikt bez sava divriteņa, zinu, ka par tā drošību ir svarīgi parūpēties kā nākas.