Nauda un attiecības: kā būt devīgam, taču neļaut sevi izmantot

 

naudas aizdevums bigbankDzīve mums ļauj piedzīvot dažādus laikus – gan tādus, kad naudas pietiek visam, gan tādus, kas prasa ievērot taupības režīmu. Kad par finansēm nav īpaši jāuztraucas, būt dāsnam nav īpaši grūti. Taču, vai un kā dalīties ar naudu tad, kad finansiālā situācija nav nemaz tik spīdoša?

Meklējot atbildi uz šo jautājumu, jāņem vērā dažas patiesības par naudu, draudzību un došanu.

 

Šķiet, katrs var atminēties situāciju, kad izdevis naudu tikai tādēļ, lai kāda acīs būtu ‘’labs’’. Taču vai tas patiešām ir bijis pats gudrākais lēmums? Patiesībā, ja esi pārāk labs, var gadīties, ka Tu iztērē naudu, ko patiesībā nemaz nevari atļauties, lai palīdzētu tiem, kuriem šī palīdzība nemaz nav vajadzīga.

Tas nebūt nenozīmē, ka palīdzēt citiem ir slikti. Tomēr, lai neapdalītu ne sevi, ne savu ģimeni, arī šeit jāievēro robežas –

  • Dod sava budžeta ietvaros. Ja Tev ir svarīgi palīdzēt citiem – ziedot trūkumā nonākušiem vai atbalstīt labdarības projektus, šo kategoriju arī ietver savā finanšu plānā. Laba iespēja ir arī atrast sev tīkamu labdarības organizāciju, ko atbalstīt regulāri – arī tādā gadījumā to vari iekļaut savā budžeta plānā, vienlaikus saglabājot savu finansiālo stabilitāti;
  • Iesaisties tikai tajā, kas Tevi interesē. Piemēram, ja esi uzaicināts uz labdarības tirdziņu, kur tiek tirgotas lietas, kas Tev nemaz nav vajadzīgas, vari ar mierīgu sirdi no šī uzaicinājuma atteikties. Taču, ja tas ir uzaicinājums uz labdarības koncertu, kur skanēs Tev tīkamas melodijas, to nevajadzētu laist garām;
  • Iemācies pateikt nē. Atklātība un godīgums ir svarīgs priekšnoteikums, lai nejustos slikti par saviem finansiāliem lēmumiem. Draugi un radinieki noteikti Tevi sapratīs, ja pateiksi skaidru nē lietām un tēriņiem, kas nesaskan ar Tavu budžeta plānu un vērtībām

Lai arī reizēm atteikties var šķist neērti, tomēr cilvēki Tevi cienīs vairāk, ja Tev būs pašam savi pamatprincipi, ko ievērot.

Vai aizdot naudu draugiem?

Kā zināms, finanšu jautājumi ir ļoti riskanta tēma – tā var būtiski ietekmēt attiecības ar ģimeni un draugiem. Protams, ir dažādas situācijas un mums ir jāatbalsta vienam otru grūtā brīdī, tomēr jāpatur prātā kāda pamatpatiesība – jebkādi finansiāli darījumi ietekmē attiecības, sevišķi, ja ir runa par lielākām naudas summām. Piemēram, kas notiek tad, ja esi aizdevis draugam naudu, taču viņš to nevar atmaksāt?

Un kā ir tad, kad Tu zini, ka draugs nav maksātspējīgs, taču Tu jūti pienākumu viņam aizdot vajadzīgo naudas summu? Jā, tas ietekmē attiecības – un kā vēl!

Šī iemesla dēļ nevajadzētu jaukt draudzību ar finansēm – neplānotās situācijās, kad steidzami vajadzīga nauda, taču iekrājumu nav, atbilstošs risinājums var būt aizdevums, ko mūsdienās ātri un ērti var noformēt internetā. Protams, tas ir atbildīgs solis, tomēr nekādā veidā neietekmēs attiecības ar draugiem.

Bez šaubām, var gadīties arī tāda situācija, kad draugs lūdz palīdzību pēc tam, kad izmēģinājis citus variantus – bijis uz banku vai pieteicies ātrajam kredītam, taču bez cerētā rezultāta. Iespējams, tas ir nelaimīgs gadījums, bet varbūt draugs nav parūpējies par drošības fonda izveidi. Jebkurā gadījumā – pirms viņam palīdzi, izvērtē visus aspektus un padomā, kā tas vienā un otrā gadījumā ietekmēs jūsu attiecības.

Dot ir labi, taču svarīgi, lai tas notiek tādēļ, ka to patiešām vēlies, nevis pienākuma pēc! Esi saprātīgs un apzinies savas iespējas un labestības robežas.