Mūsdienu medicīnas sasniegumi – datortomogrāfija

Ja salīdzina medicīnas pakalpojumus un iespējas, kas bija pieejamas pagājušā gadsimta pirmajā pusē un vidū, un pat padomju laikos, tad to nevar salīdzināt ar to, ko pacientiem zinātne un medicīna piedāvā mūsdienās. Tehnoloģiju attīstība un jauni pētījumi tiek veikti tik strauji, ka katru gadu tiek piedāvāti jauni un daudz efektīvāki izmeklējumi, kas ļauj daudz ātrāk un precīzāk diagnosticēt dažādas slimības arī to sākuma stadijās. Viens no pēdējās desmitgades progresīvākajiem diagnostikas veidiem ir datortomogrāfija. Tā daudz precīzāk un padziļinātāk veic visu ķermeņa daļu izmeklējumus. Datortomogrāfija arī ir rentgenizmeklēšanas metode, bet daudz specifiskāka kā parastais rentgens, kas var fiksēt tikai daļu no izmaiņām un bojājumiem ķermenī. Procedūra nav pacientam sāpīga un nepatīkama, tāpēc nav jābaidās no tās veikšanas.

Pateicoties datortomogrāfijas izmeklējumiem, arvien palielinās dažādu slimību diagnosticēšana to agrīnās stadijās. Tas dod cerību uz veiksmīgu ārstēšanu un pilnīgu izveseļošanos, kas ir mazāk iespējams, ja slimību atklāj jau nopietnākā stadijā. Tāpēc mūsdienās samērā bieži pacientiem iesaka veikt datortomogrāfijas izmeklējumus, it īpaši, ja tas skar galvu un mugurkaulu, bet ar šo metodi efektīvi var izmeklēt arī citus svarīgus orgānus – kaulus un locītavas, dzimumorgānus, deguna blakusdobumus, redzes un dzirdes orgānus, vēdera dobuma orgānus, plaušas un citas orgānu sistēmas. Šis izmeklējums var ieviest skaidrību gadiem ilgās neizskaidrojāmās sūdzībās, kas līdz šim ārstētas neefektīvi un nav bijušas diagnosticējamas ar ierastajām metodēm. Pirms datortomogrāfijas veikšanas pacientam noteikti jāpainteresējas, kā jāsagatavojas izmeklējumam. Piemēram, vēdera dobuma apskate jāveic tukšā dūšā, jānoņem visas rotaslietas un svešķermeņi, jo tie var radīt neskaidru attēlu. Pirms procedūras pacientam parasti ievada vēnā kontrastvielu, kas palīdz speciālistam iegūtajos attēlos izdarīt nepieciešamos secinājumus.


 

Faktors, kas bieži vien ietekmē pacienta lēmumu izmantot šo efektīvo diagnostikas metodi, ir tā cena. Izmeklējums ar datortomogrāfiju nav no tiem lētākajiem, bet ir iespēja atrast pakalpojuma sniedzēju, kas piedāvā zemākas cenas kā vidēji ierasts. Veselības centru apvienība datortomogrāfijas izmeklējumus piedāvā divos no apvienības centriem – veselības centrā „Elite” un veselības centrā „Pļavnieki”. Veselības centros darbojas jaunākās paaudzes daudzslāņu datortomogrāfijas iekārtas. Šajos centros pakalpojums pieejams par vienām no zemākajām cenām Rīgā. Tāpēc, ja ārsts jums ieteicis datortomogrāfijas izmeklējumu, ir vērts piezvanīt uz kādu no šiem veselība centriem un painteresēties par tuvāko laiku, kādā iespējams saņemt pakalpojumu.