Meži un to nozīme Latvijas dabā

Pērk mežu pardod mezu; Latvijā pārdod mežu

Mežs, skaista zemes platība, pilna krāšņu koku un krūmu, ar nebeidzamu dzīvnieku daudzveidību un dabas veltēm, kādas nav sastopamas nekur citur. Mūsu meži aizvien ir tik neskarti un dabiski, kādus tos iztēlojamies pasaku grāmatās un pavadot dienu sēņojot vai lasot pilnus grozus ogām nereti gadās sastapt ne vien citus sēņotājus, bet arī pa kādam briedēnam un vāverēnam, kas ziņkārīgi vēro mūsu darbības. Skatot šo idilli pārņem vēlme pirkt mežu un uzbūvēt nelielu mājiņu tā vidū, savu personīgo miera ostu un pavadīt tur brīvos brīžus, pie dabas krūts, tik tuvu visam skaistajam, ka tas neviļus pārņem arī pašu. Šis sapnis nemaz nav tik nepiepildāms vai neparasts, viss ir iespējams, arī tikt pie savas meža platības un uzsākt savu saimniecību vai arī vienkārši iekārtot vietu, kur vienmēr gribas atgriezties un gūt pozitīvas emocijas vienatnē vai ar saviem tuvajiem un mīļajiem.

Mežsaimniecība Latvijā ir ļoti attīstīta nozare. Mežus pārdod ne vien izciršanai un kokmateriāliem, bet mežus pērk arī lai saudzētu un koptu. Lai gan nezinātājam varētu šķist, ka tie palēnām izzūd, meži tiek pirkti un paplašināti. Latvijā pērk mežu, lai tos pavairotu  un uzturētu labākajā kārtībā. Valstij piederošo mežu platības ne būt nesarūk. Bieži braucot pa šosejām redzam tehniku, kas izcērt apkārt esošos mežus un izved kokmateriālus, tomēr lielākajā daļā gadījumu pērk mežus retināšanai, nevis iznīcināšanai. Ja meži ik pa laikam netiek kopti un tīrīti, tie pārvēršas par aizaugušiem džungļiem. Nolūzušie koki paliek turpat guļot, traucējot jaunajiem kociņiem augt, bet vecie koki, kas drīzumā jau ies bojā aizsedz gaismu jaunajiem augiem un mežā mītošajiem dzīvniekiem. Tāpēc pārdot mežu mežsaimniekam, kas to uzturēs nebūt nav sliktākais variants, ja pašam nepietiek spēka vai līdzekļu šādām darbībām.

Ja ir vēlme pārdot mežu, jāsaprot vai galvenais mērķis ir tikai atbrīvot platību no tur augošajiem kokiem, vai tirgot to kopā ar visu zemi. Pārdot ir iespējams arī kā cirsmu, kas ļaus to atbrīvot no kokiem un vēlāk ar zemi rīkoties pēc saviem ieskatiem, pārdot atsevišķi vai arī nu jau attīrītajā platībā veidot jaunus apstādījumus, kas pēc likuma ir jādara obligāti, ja mežs ir nodots kailcirtei.

Pirkt mežu kailcirtei un vēlāk to neatjaunot ir liels noziegums pret dabu, tāpēc, ja ir vēlme nodarboties ar kokmateriālu ieguvi, ir labāk to darot retinot, jo tādā veidā mežs spēs atjaunoties arī pats. Lai gan tas prasīs vairākus gadus, tas būs ilgtermiņa ieguldījums un šādu mežu pārdot citiem saimniecības veidiem vairs nebūs tik grūti, tas ļaus arī iegūt nepieciešamos līdzekļus, lai pirktu mežu nākamajiem saimniecības darbiem savā jomā.

Latvijā pārdod mežu nav sarežģīti, tomēr jāņem vērā vairāki likuma aspekti, kas varētu ietekmēt tā pārdošanu. Pārdot mežu nav iespējams, ja nav veikta meža inventarizācija, kam obligāti jānotiek vismaz reizi 10 gados un šie inventarizācijas rezultāti jāiesniedz Valsts meža dienestam. Meža inventarizācija ir galvenais dokuments, lai mežā varētu veikt jebkādu saimniecisko darbību, piemēram koku ciršanu. Pēc meža inventarizācijas datiem meža īpašnieks var saņemt īpašuma nodokļa atlaides par īpašumā esošajām jaunaudzēm.

 Vai pērk mežu vai pārdod mežu – tas ir atbildīgs solis, kas noteikti rūpīgi jāpārdomā. Mežs ir liela vērtība ne vien materiālu dēļ, ko iespējams iegūt no tā, bet arī neskaitāmo un dažādo dzīvnieku dēļ, kas tur dzīvo. Pirms pirkt mežu cirsmām vai pārdot mežu kailcirtei noteikti jāņem vērā ne vien koku sastāvs, kas šādā gadījumā būs galvenais noteikums, bet arī flora un fauna, kas ir ne mazāk svarīgs aspekts. Iespējams jūsu mežs ir tik bagāts dažādu dzīvnieku un augu, ka vērtīgāk to būs saglabāt un kopt, tā lai vide nemainās. Mežs ir lieliska vieta atpūtai, kā arī dažādu augu ieguvei, kas nav atrodami nekur citur un daudzi no tiem var būt pat aizsargājami, kas šādu mežu padarītu ne vien ļoti vērtīgu, bet arī neaizskaramu.

Latvija ir mežiem bagāta valsts. Tā ir viena no iezīmēm, kas padara šo vietu īpašu. Šādus skatus ir grūti atrast kur citur pasaulē. Mūsu meži ir arī pietiekami tīri, lai no tiem iegūtu tādas vērtības kā ogas un sēnes, kas ir izcils vitamīnu avots un veselības uzlabotājs.