Kas ir zobu protēzes?

zobu protēzesDaudzi no mums ir dzirdējuši vai arī redzējuši, kādas izskatās zobu protēzes, tomēr ne visi ir informēti par to, kā tās darbojas, un kādos gadījumos zobu protezēšana nepieciešama.

Zobu protēžu galvenā funkcija ir daļēja vai pilnīga zobu aizstāšana, kā arī zobu kroņu defektu novēršana. Jāpiebilst, ka protēzes gatavo no mākslīga materiāla.

Kad tiek zaudēts viens vai vairāki zobi, tos nepieciešams pēc iespējas ātrāk aizstāt ar mākslīgajiem, jo pārāk ilga kavēšanās var radīt pārmaiņas apakšžokļa locītavās, kā arī deformēt žokli. Ja tas jau noticis, redzams, ka palikušie zobi lēnām liecas uz tukšās vietas pusi. Bērniem šis process norit daudz ātrāk nekā pieaugušajiem. Dažkārt mazajiem pacientiem tiek izgatavotas īpašas protēzes, kuras aizvieto zaudētos pastāvīgos vai piena zobus, tādējādi novēršot žokļa deformāciju un saglabājot vietu pastāvīgajiem zobiem, kuri vēl tikai šķilsies.

Protēzes iedala izņemamajās un neizņemamajās.

Neizņemamās protēzes tiek piestiprinātas pie dabīgajiem zobiem. Tās aizstāj trūkstošos zobus, turklāt nerada svešķermeņa sajūtu mutē. Ja arī tāda sākumā ir, pēc neilga laiciņa pacients pie tā pierod. Tomēr, apsverot veikt šādu procedūru, jāņem vērā, ka šīs protēzes iespējams izgatavot tikai tad, ja cilvēka mutē ir saglabājies pietiekošs skaits veselo zobu, uz kuriem balstīt protēzi. Neizņemamās protēzes visbiežāk ir kroņi, kurus izgatavo no dažādiem materiāliem – zelta, nerūsējošā tērauda, plastmasas un porcelāna), taču tās var būt arī metāla tapas, kuras ievada zoba saknē, un tad uz tām nostiprina mākslīgo kroni. Vēl viens šo protēžu veids ir tiltu protēzes. Neizņemamajām protēzēm ir daži trūkumi – pirmkārt, lai tās ievietotu, jāslīpē veselie zobi, kā arī ir manāmas protēžu metāla, zelta vai nerūsējošā tērauda detaļas, kas bojā smaidu.

Savukārt izņemamās zobu protēzes ir iespējams nakts laikā izņemt. Pilnās jeb totālās plāksnes izgatavo gadījumos, ja mutē nav palicis neviens zobs. Tās sastāv no pamatnes, uz kuras nostiprina mākslīgos kroņus. Protēzes pie žokļa un mutes gļotādas piestiprinās piesūcoties. Augšžoklī šīs protēzes parasti piestiprinās bez problēmām, taču, lai tās turētos pie apakšžokļa, nepieciešams izmantot, piemēram, fiksācijas krēmu. Lai tas nebūtu nepieciešams, jācenšas apakšžoklī saglabāt vismaz vienu veselu zobu, uz kura nostiprināt daļējās plates.

To, cik ilgi kalpo zobu protēzes, nosaka žokļa kaula pārmaiņas, kā arī palikušie zobi un, protams, cilvēka kopējais veselības stāvoklis, un vecums. Ja protēzes tiek izgatavotas tūlīt pēc zobu izraušanas, jārēķinās ar to, ka protēzi nāksies pārtaisīt, jo, kad zobu ligzdiņas aizaug ar kaulu, mainās visa žokļa kaula forma.

Visbiežāk zobu protēzes iespējams izgatavot 4-6 nedēļu laikā pēc zobu izraušanas. Ja zaudēti priekšējie zobi, iespējams veikt agrīno protezēšanu, kad protēzes tiek izgatavotas dažas dienas pēc zobu izraušanas. Tomēr šis ir tikai pagaidu variants, kurš tiks nomainīts, tiklīdz īstās protēzes būs gatavas.

Atkarībā no to izgatavotāja, kā arī materiāla un veida, protēzes var kalpot 5-6 gadus, taču reizēm šis laiks ir ilgāks, it īpaši gadījumos, ja tiek lietoti zobu kroņi vai tilti. Bērniem domātās protēzes ir pagaidu risinājums, kas parasti aptuveni pēc pusgada vai nedaudz ilgāka laika tiek pārveidots vai noņemts pavisam.