Kā sagatavot malku ziemai?

malkas skaldītājsRudens un ziemas sezona ir laiks, kad izmantojam krāsnis un kamīnus.  Malkas kurināšana nodrošinās vēlamo siltumu privātmājā vai dzīvoklī.

Malkas izmērs

Kamīniem, plītīm vai krāsnīm piemērotākais malkas pagales garums ir 30 – 40 cm. Nepieciešamības gadījumā pagales ieteicams saskaldīt smalkāk. Šādos gadījumos noderēs malkas skaldītājs, ar ko viegli iegūsi nepieciešamā izmēra malku.

Kā ātri iekurt uguni

Egles un priedes malka uzliesmos ātrāk, jo tām ir zems blīvums un enerģētiskā vērtība.  Šāda veida koksne sniegs uguns sprakšķēšanu un smaržu, bet bērza malkas pagales degs visilgāk.

Koksne

Skujkoku koksne satur sveķus un terpentīnus, kas padara koksni sprakšķošu degšanas laikā. Alkšņa, apses vai bērza malku varēsi lietot visa veida krāsnīs, kamīnos un plītīs.

Bērzs un citi lapu koki degs lēnāk, bet ir grūtāk aizdedzināmi. Šāda veida malku ieteicams saskaldīt mazākos gabalos. Šādos gadījumos Tev noderēs labas kvalitātes malkas skaldītājs!

Malkas sagatavošanas laiks

Ieteicams koksni zāģēt un skaldīt agrā pavasarī vai ziemā. Šajā periodā koki nesatur mitrumu. Sākot no marta, līdz aprīlim ir piemērotākais laiks malkas sagatavošanai. Tad koksne ir daudz sausāka. Temperatūras pieaugšana veicinās koksnes izžūšanu.

Uzglabāšana

Līdz jūnija sākumam mitrums palielinās, tad vislabāk malku apklāt vai uzglabāt sausā vietā.

Zaļu malku ieteicams sazāģēt un saskaldīt pēc iespējas ātrāk,  tā novēršot malkas pūšanu un siltumspējas samazināšanos.

Malkas žāvēšanai un glabāšanai izmanto malkas šķūnīti ar redeļu sienām, kas nodrošinās spēcīgu caurvēju. Šādā veidā malka izžūs daudz ātrāk.

Malkas krāmēšana

Malku vislabāk krāmēt šaurās, augstās un labi ventilējošās grēdās. Nekrāmē pagales cieši, jo grēdai ir vajadzīgas vairākas spraugas gaisa cirkulācijai. Tas palīdzēs malkai izžūt daudz ātrāk.

Lai malka būtu sausāka, dažas nedēļas pirms kurināšanas ienes to siltās iekštelpās. Nenovieto to blakus skurstenim vai krāsnij. Neliela dzirkstele var ātri aizdedzināt sausu malku un radīt ugunsnelaimi!

Sagatavo malku pašu spēkiem! Tev noderēs kvalitatīvs  malkas skaldītājs. Labākos piedāvājumus un zemākās cenas meklē interneta veikalā 220.lv!