Kā gudri sadalīt savus ienākumus, lai nekad netrūktu naudas?

ikmēneša budžeta plānošana Vai esi nonācis situācijā, kad ir mēneša vidus, bet līdz algai vēl vismaz nedēļa vai divas un esošie naudas līdzekļi ir strauji izbeigušies? Vai esi regulāri ar sajūtu, ka ienākumi ir pieteikami, tomēr nauda pazūd un Tu īsti nesaproti kur? Ja tā, tad šis raksts būs kā iespēja Tev mainīt dažus paradumus vai ienākumu sadali, un parūpēties par to, lai Tavā ikdienā nepietrūktu finanses līdz nākamajai algas dienai!

Budžeta sadale 50/30/20

Finansiālā situācija katram ir savādāka, tomēr, lai nauda vienmēr visam pietiktu, nākas pievērst uzmanību, ne tikai ienākumiem, bet arī izdevumiem. Bez tā, papildus jādomā arī par citām lietām, kas neiekļaujas mūsu ikdienas klasiskajos tēriņos, piemēram, uzkrājumi vecumdienām, ceļojumi, neparedzēti saplīsusi automašīna un citas sadzīviskas ainas, kurās naudas esamība ir vairāk kā svarīga. 

Lai izprastu savu šī brīža finansiālo situāciju un bilanci, vispirms sāc fiksēt savus ienākumus un izdevumus, un izproti, kur aiziet Tava nauda. 

Kad būsi sapratis savus tēriņus un ienākumus, tad vari ķerties klāt sava ikmēneša budžeta plānošanai. Pasaulē populāra un iecienīta metode ir 50/30/20, kas ir pavisam vienkāršs ienākumu un izdevumu sadales veids- 50 % ienākumu Tu iedali priekš obligātajiem maksājumiem (mājoklis, komunālie maksājumi, transporta mēneškartiņa), 30 % ienākumus Tu iedali savām personiskajām vajadzībām (izglītība, skaistumkopšana, izklaide, ceļojumi utml.) un atlikušos 20 % Tu noliec uzkrājumiem vai kredītu atmaksām. Ņem vērā, ka, lai arī cik daudz Tu pelnītu, Tev ir jāprot sabalansēt savu naudu, lai tā nepietrūktu, jo pat, ja pelnīsi nākotnē divreiz vairāk, bet nepratīsi ar to rīkoties, tad finansiālu neatkarību un stabilitāti būs ļoti grūti iegūt. 

Ikmēneša budžeta plānošana ļauj brīvi ar laiku perfekti pārzināt savus naudas līdzekļus un to plūsmu apritē. Papildus bez šī, Tu vari arī izskatīt pamatizdevumus savā ikdienā, kuros tērē naudu, piemēram, rēķini, kurus ir iespējams regulēt- telefona rēķins, televīzija, internets vai pārvietošanās uz darbu. Šādas lietas par kurām maksājam lieki naudu dažkārt mums ir daudz, piemēram, neizmantota televīzija, telefona pieslēguma apjoms, sporta abonaments, par kuriem automātiski atvelk naudu, bet tiem neatliek laika. 

  • 50 %

Šajā sadaļā ietilpst maksājumi par mājokli, komunālie rēķini, telekomunikācijas, mēnešbiļetes par transportu un pārtika. Ja šie maksājumi ir regulāri un obligāti, tad šī ir tā sadaļa, kura ir jāaprēķina pirmā. 

  • 30%

Šajā sadaļā iedali savas izklaides un papildus izglītību, piemēram, kursus. Kopumā šī ir sadaļa, kurā Tu vari iztikt bez šiem izdevumiem, bet dzīve tad nebūtu dzīve, ja nebaudītu un neatpūstos, tāpēc šeit ietilpst- kafejnīcas, restorāni, kafijas ārpus mājas, kino, teātris, citas izklaides ārpus mājas. 

  • 20 %

Maksājumi par kredītiem, uzkrājumi pensijai un krājkonts ir finansiālā sadaļa no Taviem ienākumiem, kas būtu jāiedala šajā sadaļā. Ja iemācīsies katru mēnesi no savas algas nolikt attiecīgu summu uzkrājumā, tad drīz vien iegūsi drošības spilvenu gadījumiem, ja kas notiks, jeb spēsi nākotnē iegādāties ilgi sapņotas lietas. Tieši tāpat arī ir ar kredītu maksājumiem- ja veiksi regulārus maksājumus, tad ātrāk tos nomaksāsi un šādā veidā nesabojāsi savu kredītvēsturi. 

Ieradums

Kad būsi sapratis ne tikai kur paliek Tava nauda, bet arī iemācījies to sadalīt, tad nākamais solis ir ieradumu veidošana- iemācies veikt maksājumus regulāri, sagatavot automātiskos maksājumus, neatlikt svarīgus kredītu maksājumus, lai tiem neaug procenti un daudzas citas lietas, kas ļauj Tev ne tikai fiksēt izdevumus, bet prast arī šīs zināšanas un pieradumu likt lietā. 

Ja kādā mēnesī Tavi ienākumi palielinās, tad veic lielākus noguldījumus un preču pirkumus, kam ir vērtība un nozīme ilgtermiņā.