Jaunas mājas – vienkārši, vai tomēr sarežģīti?

mājaPlānojot iegādāties vai īrēt jaunu mājokli, tiek pārspriestas un izvērtētas pietiekami dažādas iespējas, lai domātu – nekas nav palaists garām, izdarot savu galīgo izvēli. Un tomēr, šis process šķiet ārkārtīgi sarežģīts un jautājumu pircējam vai jaunas mājvietas meklētājam uz īri, var būt ārkārtīgi daudz.

Ja vērtējam kategorijās “vienkārši” vai “sarežģīti”, jauna mājokļa meklējumi vienmēr ir izaicinājums, un ne tikai finansiālā izpratnē vien. Ir savas prasības un vēlmes, noteikts saraksts, kurā atzīmēt, vai izvēlētajā mājoklī viss atbilsts tam, kā to bijāt iecerējuši.

Visbiežāk faktori ir vairāki: atbilstošs Jūsu finansiālajām iespējām; atrodas noteiktā ģeogrāfiskajā lokācijā, lai būtu ērti apvienot darbu/skolu/bērnudārzu un mājokļa atrašanās vietu, kā arī citas būtiskas infrastruktūras (veikalus, medicīnisko palīdzību); noteikta platība, kurā pietiek vietas visai ģimenei vai tieši pretēji – ir atbilstošā platībā vienam cilvēkam; un tad vēl dažādi individuālie kritēriji, kas atkarīgi no katra personīgajiem apstākļiem, vēlmēm un idejām.

Faktori, pēc kuriem izvēlēties jaunas mājas viennozīmīgi var būt dažādi, taču iepriekš minētie trīs – finanses, atrašanās vieta un platība – ir visnozīmīgākie izvēloties jaunu mājokli ikvienam.

Finanšu jautājumu varētu risināt ar aizdevuma palīdzību, izvērtējot savus ienākumus un spēju veikt ikmēneša maksājumus.

Atrašanās vieta jau vairāk ierobežo izvēles iespējas – ja vēlamies iegādāties mājokli konkrētā pilsētā (vai konkrētā pilsētas daļā), sākas vajadzīgo piedāvājumu “atsijāšana” no nederīgajiem.

Līdzīgi arī ar platību – kas vēl vairāk sašaurina izvēles loku – konkrētajā pilsētas daļā atrast tieši tik lielu dzīvojamo platību, cik Jūsu ģimenei nepieciešams, turklāt, cenā, kādu varat atļauties.

Nākas secināt, ka jaunas mājvietas izvēle nebūt nav vienkāršs vai ātrs process. Jaunas dzīvesvietas izvēle nozīmē plānošanu un rūpīgu izvēli, izvērtējot – kas ir tas, ko mēs vēlētos redzēt savā jaunajā mājoklī, salīdzinājumā arī ar to, ko varam atļauties finansiāli.

Taču, lai nepadarītu jaunas mājvietas meklēšanu par ārkārtīgi sarežģītu un nepatīkamu procesu – vieglāk visu izdomāt laiku, izprotot, kuras no prasībām var atlikt nedaudz malā un kurām būtu obligāti jāizpildās, lai dzīvošana jaunajā mājvietā patiešām būtu patīkama.