Fakti, ko der zināt par zobu kariesu

zobārstniecībaPasaulē ir daudz dažādu infekcijas saslimšanu, taču, kā izrādās, populārākā no tām ir zobu kariess. Ir noskaidrots, ka šo nepatīkamo slimību izraisa Streptococcus mutans baktērija, kura spēj ogļhidrātus pārvērst skābē. Savukārt skābe grauj emalju, to noārdot, kā arī turpina bojāt zoba mīkstos audus.

Baktērija, kura rada kariesu, ir pielāgojusies dzīves cilvēka mutes dobumā – tā atrodas nelielā kapsuliņā, kas pielipusi pie zoba virsmas, turklāt no tās ir teju neiespējami atbrīvoties. Protams, kā jau pārējās infekcijas saslimšanas, arī kariess ir lipīgs! Pētījumi ir pierādījuši, ka pirmais cilvēks, kurš mazulim nodod šo baktēriju, ir kāds no tuviniekiem. Visvieglāk to iespējams izdarīt, piemēram, pagaršojot ēdienu ar to pašu karotīti, pirms tā tiek dota mazulim.

Sirds veselība un kariess

Streptococcus mutansbaktērija ir postoša ne tikai cilvēka zobiem, bet arī negatīvi ietekmē sirds veselību. Tāda slimība kā Infekciozais endokardīts sagrauj sirds kapilārus, un šo smago saslimšanu ierosina tā pati baktērija, kas rada kariesu! Normālos apstākļos, ja cilvēks ir vesels, streptokoki nespēj iekļūt organismā tālāk par rīkli, taču, ja imūnsistēma ir novājināta, tad tie var nokļūt līdz pat sirdij. Lai arī tas var šķist neticami, tomēr tā ir patiesība – tā pati baktērija, kas rada nopietnu zobu slimību, izraisa arī sirds saslimšanu. Tajā pašā laikā, par spīti tam, ka šī baktērija ir ļoti bīstama, pētnieki noskaidrojuši, ka tiem cilvēkiem, kuru mutēs ir Streptococcus mutans, retāk nākas saskarties ar onkoloģiskām saslimšanām.

Kariesa iedzimtība un smēķēšana

Kā zināms, smēķēšana mūsu organismam nodara tikai ļaunu. Līdz ar to, tā negatīvi ietekmē arī mutes dobuma veselību. Pirmkārt, smēķēšana samazina normālu siekalu daudzuma izdalīšanos mutē, kas attiecīgi palielina kariesa risku. Siekalas mūsu organismā nav radītas tāpat vien – tās pilda svarīgas funkcijas, piemēram, noskalo zobus un palīdz notīrīt ēdiena paliekas, lai baktērijai nebūtu, no kā veidot skābes. Tieši tāpēc zobārsti nereti iesaka pēc ēšanas izmantot košļājamo gumiju, jo tā tiešā veidā veicina siekalu izdalīšanos.

Taču tajā pašā laikā nav iespējams izslēgt iespēju, ka kariess var iedzimt. Vecāku veselība var nopietni ietekmēt arī bērnu zobu stāvokli, tādēļ jau tad, kad tiek plānots mazulis, vecākiem ir jāpievērš pastiprināta uzmanība sava mutes dobuma veselībai.

Zobārstniecība mūsdienās piedāvā dažādus efektīvus risinājumus ikvienai stomatoloģiskais problēmai, tādēļ nav nepieciešams gaidīt, cerot, ka zobu problēmas atrisināsies pašas no sevis. Tāpat ir pierādīts – ja sieviete grūtniecības laikā smēķē, bērniņam ir sliktāki zobi, kā arī biežāk rodas kariess.

Slēptais kariess

Ne vienmēr kariesu iespējams pamanīt uzreiz. Dažkārt tas slēpjas starp zobiem, kā arī rieviņās zoba virsmā. Tādējādi baktērija iekļūst zobā un bojā to, bet cilvēks nemaz nenojauš, ka viņa zobi pamazām tiek noārdīti. Dažkārt pat zobārsts nespēj noteikt, vai pacientam ir kariess, tādēļ drošāk šādos gadījumos ir veikt rentgenoloģisko izmeklēšanu.