Ēkai piemērota skursteņa izvēle – atbildīgs uzdevums

noturīgas caurulesMājas skurstenim, kā zināms, ir vairākas svarīgas funkcijas. Tas izvada no telpām kurināšanas laikā radušos dūmus un gāzes, rada pareizu vilkmi, nodrošinot ēkas iedzīvotājus ar siltumu, kā arī veic gaisa pieplūdi, kas nepieciešama degšanas procesam. Turklāt, izvēloties piemērotu risinājumu, dūmvads var kļūt arī par elegantu interjera elementu un vērtīgu papildinājumu mājas vizuālajam tēlam.

Tā kā Latvija atrodas klimata joslā, kur apkure nepieciešama teju visa gada garumā, būvējot ēku, ir svarīgi izraudzīties tai piemērotu apkures sistēmu un dūmvadu. Skursteņa veids un tam piemērotas vietas izvēle ir darbs, kam nepieciešama īpaša rūpība – ir svarīgs gan dūmvada diametrs, gan garums. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, cik tālu skurstenis atrodas no citām konstrukcijām, un vai tā augšējo daļu neietekmē ēkas ārpusē augošie koki vai citi svešķermeņi.

Dūmeni nepieciešams pielāgot apkures ierīcei

Iesākumā ir kārtīgi jāizpēta apkures sistēmu un dažādu kurināmo veidu plašais piedāvājums. Atkarībā no tā, kāda apkure mājai tiks piemērota, tiks izbūvēts tai atbilstošs skurstenis. Jāatceras arī, ka atšķirīgiem apkures veidiem nav piemērots viens skurstenis – ja mājā plānots izbūvēt vairākas apkures ierīces, būs nepieciešami arī vairāki skursteņi. Tātad, ja mājas siltumam paredzēts, piemēram, apkures katls, bet īpašnieki vēlas iekārtot arī kamīnu, pie kura pulcēties visiem ģimenes locekļiem, būs vajadzīgi divi atsevišķi skursteņi. Katrs kurināmais veido atšķirīgas deggāzes – tām nonākot kopīgā dūmvada caurulē, var rasties eksplozija.

Kad izraudzīta apkures sistēma, ir svarīgi pārliecināties, ka dūmvadu caurules diametrs ir tai atbilstošs. Proti, katram apkures veidam ir ieteicamais diametrs, ko ir svarīgi ņemt vērā. Ja diametrs būs pārlieku mazs, degšanas laikā radušies dūmi nokļūs telpā, savukārt, ja tas būs pārāk liels – kurinot tiks patērēts vairāk materiāla nekā nepieciešams. Tāpat šādā gadījumā pastiprināti veidosies kvēpu un sodrēju nogulsnes, kas kaitēs dūmvada caurules virsmai.

Tikpat rūpīgi jāveic arī skursteņa vēlamā garumā aprēķināšana. Skurstenis nedrīkst būt pārāk īss, slieties pārlieku augstu virs jumta kores, un tā funkcijas nedrīkst ietekmēt dažādi ārējie apstākļi. Piemēram, koku zari, kas slejas pār jumtu, spēj ietekmēt vēja plūsmu, tādējādi traucējot dūmvadam nodrošināt pilnvērtīgu velkmi.Tāpat ieteicams iegādāties īpašu specializētajos veikalos nopērkamu jumtiņu – novietojot to virs skursteņa, tajā neiekļūs nokrišņi, dažādi krītoši objekti vai kukaiņi.

Skurstenis – lielisks papildinājums ēkas dizainam

Pamatā ir pieejami trīs atšķirīgi dūmvadu veidi – mūra, keramikas un metāla skursteņi. Tie atšķiras ne tikai pēc izvēlētā materiāla, bet arī vizuāli, tāpēc, projektējot ēku, ir svarīgi izvēlēties tai piemērotu skursteņa vietu un veidu.

Mūra ķieģeļu un keramikas dūmeņi ir salīdzinoši masīvi un smagi. Lai tie būtu stabili, tos nepieciešams iebūvēt mājas pamatos. Tādējādi šāda veida skursteņi neizbēgami kļūst par daļu no interjera, stiepjoties no ēkas pamatnes līdz pat jumtam. Ja mājoklis iekārtots atbilstošā stilā, masīvais skurstenis var kļūt par interesantu akcentu – ķieģeļus ar speciālu krāsu iespējams nokrāsot sev tīkamajā tonī. Tomēr jāatceras, ka dūmenim jābūt novietotam pietiekami lielā attālumā no citām degošām konstrukcijām.

Nereti mūra un keramikas skursteņiem tiek atvēlēta atsevišķa neliela telpa, tomēr tas var radīt neērtības mājas plānošanas procesā, jo skurstenis visbiežāk tiek būvēts ēkas vidusdaļā – tādā veidā visas telpas atrodas aptuveni vienādā attālumā no dūmkanāla, un tiek nodrošināta efektīva velkme.

Tāpat skursteni iespējams izbūvēt mājas ārpusē, pie kādas no ārsienām. Šādi netiks aizņemta papildu vieta ēkas iekštelpās.

Domājot par mājokļa interjeru, jāatzīst, ka būtiska priekšrocība ir dūmvadiem no nerūsējošā tērauda. Šāda veida dūmvadi ir viegli, tāpēc tos iespējams izvietot mājas augšējā stāvā vai bēniņos, kur tie neaizņems vietu dzīvojamajā platībā. Noturīgās dūmvadu caurules iespējams pielāgot dažādām konstrukcijām, izmantojot ēkai pielāgotus izliekumus, kā arī izvietot gar ēkas ārsienu.

Mazsvarīgi nav tas, ka nerūsējošā tērauda dūmeņu augšpusi iespējams izveidot atbilstošu mājas īpašnieku vēlmēm. Proti, izvēloties no plašā apdares materiālu klāsta, šī dūmvada augšdaļu var konstruēt tā, lai tas būtu pēc iespējas atbilstošāks ēkas dizainam.